Jdi na obsah Jdi na menu
 


POP ART

17. 7. 2008

 No takže Pop Art (neboli popular art - populární masové umění) je umělecký směr, který vznikl v polovině 50 let a byl dominantní v 60. letech 20. století.  Nejprve se objevoval v oblasti reklamy, triviálních časopisů a ilustrací k science fiction. 
Charakteristickými prostředky pop-artu je užívání kombinovaných materiálů a technik (fotografických, malířských i sochařských) a záliba v ostrých barvách užívaných moderní neonovou reklamou. Portréty převzaté z plakátů, nálepky z konzerv, barevně retušované fotografie a jejich koláže, comicsy s dobrodružnými, zábavnými či fantastickými náměty – to vše povýšil pop-art na umění.
Samotný názec pop art byl poprvé použit anglickým uměleckým kritikem Lawrencem Allowayem v roce 1958 k popisu obrazů zachycující poválečný konzumní styl života.

První období pop-artu (1953-1958)
Témata byla inspirována technikou.Figurativní umění.Mezi významné anglické umělce patřili Paolozzi, Baham, Hamilton a Mac Hale.

Druhé období pop-artu (1957-1961)
Naprostý protiklad prvního období.Abstraktní umění.Mezi anglické umělce druhého období řadíme Richarda Smitha, Petera Blakea a Johna Thompsona. Vyznačuje se převzetím velkých formátů a čerpáním z masové kultury Spojených států.

Třetí období pop-artu (od roku 1961)
Mezi umělce tohoto období patří především studenti Royal college of art v Anglii (předpokládám) – Billy Apple, Patrick Cawlfield, Allen Jones a Peter Philips.V tomto třetím období došlo k novému rozkvětu figurativního pop artu.

K americké škole pop-artu patřili mj. i Robert Rauschenberg, Jim Dine, Roy Lichtenberg, Andy Warhol,  Claes Oldenburg, Tom Wesselmann nebo George Segal.

ObrazekObrazek

---Tak tenhle směr mě opravdu zaujal. Už jsem o něm slyšela dřív, ale blíž jsem se k němu dostala až tehnhle rok. Je to svobodné umění. Můžete namalovat cokoliv z běžného života a máte popartovej obrázek. A Andy Warhol byl opravdu zajímavej člověk :)---

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář